טיפול זוגי ומשפחתי

פתרון לשיקום משברים בתא הזוגי והמשפחתי בליווי עובדים סוציאליים

תוכן עניינים - פתרון לשיקום משברים בתא הזוגי והמשפחתי בליווי עובדים סוציאליים

בשביל מה אני צריך את זה? למה אני ממשיכה לסבול אותו? האם להישאר יחד? מה יהיה עם הילדים? זוגות רבים נקלעים למשברים במערכת היחסים ומגיעים לטיפול כדי לשקם את הזוגיות שלהם או לשמור על התא המשפחתי.

מתי זוגות מגיעים לטיפול?

בחיים שלנו יש הרבה שינויים ותהפוכות המשפיעים באופן ישיר ועקיף על הבריאות הנפשית, הפיזית והרגשית שלנו. כאשר נכנסים למערכת יחסים, מדובר בהתחייבות לאורך זמן, והדאגה שהייתה עד עכשיו פרטית הופכת בין רגע לכפולה. הזוגיות צריכה לשלב בתוכה את התכונות של שני הנמצאים בה, תוך כדי דאגה והתחשבות אחד בשני. כאשר חיים בזוגיות, כל מה שקורה בחייו של אחד מבני הזוג משפיע באופן ישיר על בן הזוג השני, על התא המשפחתי ועל הסביבה.

כמו שבני זוג חולקים רגעים טובים בחיים, בני זוג צריכים גם לחלוק רגעים פחות טובים ולצלוח אותם. מחלוקות ודעות מנוגדות עלולות להפוך לריבים ולגרום לריחוק, במיוחד בתקופות מאתגרות. ברגע שהמחלוקות הופכות לריבים תכופים המשפיעים על המצב בין בני הזוג והילדים, זהו מצב המצריך הכוונה וטיפול. זוגות שמגיעים לטיפול בדרך כלל מגיעים אליו כ"מוצא אחרון" לפני פרידה, או לבקשת צד שלישי, כמו הילדים או בני המשפחה, המבקשים לשים קץ לסבל.

החשיבות של הטיפול עבור זוגיות ושלמות המשפחה

החשיבות של הטיפול הזוגי עבור הסביבה של בני הזוג היא גבוהה מאוד, ואפילו קריטית להמשך אורח חיים בריא ותקין. מתחים, כעסים ומריבות שלא מנוהלים כראוי וכאלה הנמשכים יותר מידי זמן, הם לא בריאים בשום אופן לבני הזוג או למשפחתם. משברים בחיי בני הזוג יכולים להביא איתם אווירה עכורה ומתחים נפשיים.

נוסף על ההשפעה השלילית על חיי בני הזוג, הבעיות וחוסר ההסכמה ביניהם עלולים לפגוע לרעה גם בתפקוד היומיומי של ילדיהם או בני משפחתם הנחשפים למתיחות. כמו כן, המתיחות הנפשית משפיעה גם על הסביבה כמו עבודה, חברים, בילויים וסידורים. כאשר משבר לא מטופל כראוי, הוא יכול לגרור איתו תוצאות לוואי כמו מחלות, קשיים פיזיים ורגשיים, דיכאון ואפילו נטיות אובדניות והרס.

זמן טיפול בפתרון לשיקום משברים בתא הזוגי והמשפחתי

כמה זמן אורך טיפול זוגי או משפחתי?

האורך של הטיפול הזוגי או המשפחתי הוא לא מוגדר ומשתנה מאדם לאדם, נוסף על היותו תלוי במספר גורמים. ראשית, כל טיפול הוא מותאם אישית לתכונות האדם המטופל, לגילו ולמצבו הנפשי. שנית, אורך הטיפול קשור למצב היחסים ולמכלול הבעיות בהן רוצים לטפל. נוסף על אלה, הטיפול תלוי בנכונות או בזמינות של המטופלים להיפגש עם המטפל ולעבוד על הקשר.

עוד גורם שיקבע את אורך הטיפול והוא המצב ההתחלתי בו המטופל הגיע למטפל, האם הוא לאחר טיפול? האם דרוש טיפול מההתחלה? האם הוא זקוק להכוונה קלה? תכיפות הטיפול ויישום התרגילים של המטפל נקבעים בדרך כלל במפגש הראשון לנוחות המטופל או הזוג. כיוון שמדובר בתהליך, לוח הזמנים של הטיפול יכול להשתנות לטווח קצר או ארוך בהתאם לתוצאות.

מיהו מטפל זוגי או משפחתי?

מטפל זוגי או מטפל משפחתי הוא כל מטפל מוסמך שהתמחה וצבר ניסיון בתחום הטיפול על כלל גווניו. זה יכול להיות פסיכולוג, פסיכיאטר, יועץ, מגשר או עובד סוציאלי. בדרך כלל, זה יהיה אדם שלמד מספר שנים במוסד אקדמי. מלבד ניסיון הלימודים שהמטפל זקוק לו, על המטפל להיות בעל כושר ביטוי גבוה, יחסי אנוש מצוינים, ראייה כוללת ויכולת קשב גבוהה. כמו כן, עליו להיות ערוך רגשית למצב של קונפליקט, יחד עם תכונות כמו סמכותיות, יכולת לפתור בעיות והכלת האחר. בסופו של דבר, תפקיד המטפל הוא לעזור למטופלים שלו להתגבר על משברים ולהביא אותם לידי יציבות רגשית ונפשית באופן שיאפשר להם לחיות חיים בריאים ומלאים יותר.

מה ההבדל בין עובד סוציאלי קליני לבין מטפל אחר?

עובדים סוציאליים ויועצים קליניים ממלאים תפקידים דומים מאוד, שניהם גורמים לשינוי בחיי מטופליהם באמצעות מתן הדרכה רגשית ונפשית. האדם הוא יחידה בלתי נפרדת מהסביבה או מהמשפחה שלו, ועובד סוציאלי מתייחס לטיפול הן באספקט האישי והן באספקט הסביבתי, לעומת כל טיפול פסיכולוגי קליני אחר, שמתמקד יותר בפרט ובאתגרים הרגשיים שהוא מתמודד עמם.

כמו כן, טיפול אצל עובד סוציאלי קליני הוא ממוקד וקצר יותר בדרך כלל, מאשר טיפול ממושך ומעמיק אצל פסיכולוג או כל יועץ קליני המתמקד באתגרים אישיים. במקרים בהם דרוש טיפול ממוקד באספקט הסביבתי של האדם, בזוגיות או במשפחה, טיפול אצל עובד סוציאלי יתאים יותר, גם בגלל משך הזמן הקצר וגם בגלל ההתייחסות למכלול הבעיות המטרידות את נפש האדם.

איך לבחור מטפל מתאים?

כאנשים המונעים על פי השקפות עולם, דעות ורגשות, הבעיות והאתגרים הם שונים בין אדם לאדם והחיבור עם אנשים אחרים תלוי בגורמים רבים. ישנם מטפלים אשר תחום ההתמחות שלהם שונה או מותאם אישית לאוכלוסייה מסוימת. עובדים סוציאליים מוסמכים לטפל במגוון אוכלוסיות וחלקם ידועים במיוחד בתחום התמחות כמו משפחה, זוגיות, נוער בסיכון, ילדים או אנשים הסובלים מבעיות שונות.

כאשר ניגשים לבחור את המטפל המתאים, כדאי להתעניין תחילה בתחום ההתמחות שלו ובניסיון בתחום הטיפול לאורך השנים. מומלץ אפילו לקיים שיחת טלפון או מפגש ראשוני כדי לבחון את ההתאמה. זכרו, מטפל טוב הוא מטפל קשוב, שנותן לכם הרגשה נוחה ובטוחה ושהשיח איתו נעים. 

אם אתם חווים משבר בזוגיות ומרגישים שאתם זקוקים לעזרה מקצועית, דעו שלטיפול מתאים יש את הכוח לעזור, לשקם ולהביא לשינוי חיובי. אתם מוזמנים לפנות אליי ולהגיע לטיפול המותאם לכם באופן אישי.

ליעוץ נוסף בפתרון לשיקום משברים בתא הזוגי והמשפחתי בליווי עובדים סוציאליים צרו איתי קשר

עוד בנושא פתרון לשיקום משברים בתא הזוגי והמשפחתי בליווי עובדים סוציאליים