"ציר" ההתמכרות

תוכן עניינים - "ציר" ההתמכרות

'ציר השימוש' של ההתמכרות

תהליך ההתמכרות הוא תהליך הדרגתי וניתן לחלק אותו לארבעה שלבים שנקראים 'ציר השימוש':

  1. שימוש חד-פעמי.
  2. שימוש מזדמן – שימוש בחומר לעתים לא תכופות.
  3. שימוש לרעה – שימוש בחומר עד כדי הגעה למצבי קיצון (לדוגמה – שכרון מוחלט, תסמינים גופניים כגון הקאה ו/או איבוד הכרה).
  4. התמכרות – שימוש בחומר על בסיס קבוע. בשלב זה המכור תלוי בחומר באופן מוחלט ואי-השימוש בחומר יכול לגרום לתסמינים נפשיים ופיזיולוגיים חריפים (להלן – תסמיני גמילה).

ציר זה מראה כי ניתן, אמנם עם קושי רב, לנסות ולחדול את האדם אשר נמצא בשלב מסויים על הרצף הזה, עוד טרם הוא מגיע לשלב האחרון. אמנם, חשוב לציין כי ללא רצונו הפרטי של האדם הנוטה להתמכרות, לא ניתן יהיה למנוע ממנו את העלייה בשלבים, אך עצם ההתעניינות והרצון לעזרה מצד גורם חיצוני עשויים לסייע לאדם בקבלת ההחלטה וברצון לעצור את תהליך ההתמכרות.

עליית המדרגה בין השלבים האלה היא תהליך שעובר כל מכור עד שמגיע לשלב האחרון ('התמכרות') וקצב העלייה בשלבים משתנה בין האנשים.  הצעת מתן העזרה יכולה להתקבל אצל המתמכר בחוסר עניין ואפילו בעוינות באותו הרגע, אך בהמשך הדרך להתקבל בהבנה ולסייע בתהליך ההחלמה מההתמכרות.

פעמים רבות פונים אליי בני המשפחה של המכור בבקשת עזרה עבורו, מדובר בנושא מורכב מאד וכאשר בני המשפחה פונים ולא המכור עצמו, בקשת העזרה עלולה להחמיר את מצבו, לגרום לנסיגה ממשית ולהחמיר את מצב ההתמכרות.

חשוב להיות קשובים לבן המשפחה וזאת על אף הכאב הרב הנגרם כתוצאה מהמצב.

אני מזמינה אתכם אליי לקליניקה, גם במידה ובן המשפחה שלכם אינו מביע בקשת עזרה על מנת ללמוד במספר מצומצם של פגישות מה ואיך מומלץ לנהוג כלפיי המכורים על מנת לא לעורר התנגדות ובכדי להצליח להתמודד בעצמכם כבני משפחה מודאגים.

ליעוץ נוסף ב"ציר" ההתמכרות צרו איתי קשר

עוד בנושא "ציר" ההתמכרות

התמכרות וטראומה

התמכרות וטראומה: פעמים רבות מאד אנו מוצאים שדפוס ההתמכרות מתבססת בעוצמות גבוהות על אירועים טראומטיים

מהי התמכרות?

התמכרות הינה שימוש מוגזם וחוזר בחומרים אשר משנים מצב רוח או תודעה. השימוש לרוב מתחיל