סוגי התמכרויות

סוגי התמכרויות

תוכן עניינים - סוגי התמכרויות

התמכרות היא התנהגות בלתי נשלטת של שימוש בסמים, אלכוהול או חומרים ממכרים אחרים במשך תקופה ארוכה למרות ההשלכות המזיקות. עם הזמן, הרעיון של המושג התמכרות התרחב וכולל בתוכו התנהגויות, כגון הימורים, מין ואפילו פעילויות לכאורה רגילות והכרחיות, כמו משחקי מחשב, פעילות גופנית, הרגלי אכילה מופרזים ועוד.

אנשים חוששים מהמונח התמכרות ומאמינים, שהוא אינדיקציה לכישלון או חוסר ערך. אנשים עם התמכרויות נושאים לעתים קרובות סטיגמה על התנהגותם, מה שמוביל לבושה ופחד לפנות לעזרה. העולם משתנה, וביכולתך לגלות שקבלת עזרה להתמכרות שלך היא הדבר שהוא הכי טוב בעבורך.

סוגי התמכרויות

ההתמכרות תכלול לרוב גורמים פיזיים ופסיכולוגיים כאחד. בעוד שההיבט הפיזי יהיה קיים רק עם סמים מסוימים, ההיבט הפסיכולוגי יתרחש בכל צורה של תלות. תלותפיזית נובעת משימוש חוזר ונשנה בסמים, כמו הרואין, סמי הרגעה, אלכוהול ונוספים. תלותפסיכולוגית שכיחה יותר ויכולה לקרות עם כל סם. למעשה, אנשים יכולים להיות תלויים פסיכולוגית כמעט בכל דבר – שוקולד, הימורים, משחקי מחשב, מין, ספורט או אפילו אדם אחר.

התמכרות לסמים פסיכואקטיביים

לעתים מכונים הסמים חומרים פסיכואקטיביים, משום שעיקר השפעתם מתרכזת במערכת העצבים המרכזית של האדם וכתוצאה מכך נגרמים שינויים במצבי התודעה או במצבי הרוח. סמים פסיכואקטיביים רבים מפתחים אצל המשתמש הרגלי נטילת סם קבועים, שקשה להפסיק.

משמעות המילה סם היא כפולה, גם תרופה וגם רעל. כמעט כל חומר ברמות מסוימות יכול לשמש כתרופה וברמות אחרות יכול להיות רעיל. הסמים משפיעים על המוח ומשנים את תפיסת המציאות של המשתמש תחת ההשפעה. השאלה הנשאלת היא מתי השימוש בסמים, שחלקם הם תרופות חוקיות ונהוגות בפרקטיקה הרפואית, הופך לשימוש לרעה? התמכרות לסמים תלויה בסוג הסם, תדירות ומשך זמן השימוש.

התמכרות לאלכוהול

אחד מהסמים המדכאים הנפוצים ביותר הוא האלכוהול. הוא נותן תחושה של עונג ומדכא את האזורים במוח הקשורים לשיפוט ושליטה עצמית. התחושה היא יתר ביטחון עצמי, שמחה וחברותיות. עם זאת, ככל שכמות האלכוהול בדם עולה, המשתמש יחווה קשיים מוטוריים וזמני תגובה איטיים יותר. שימוש חריף ומתמשך באלכוהול עלול להוביל להתמכרות פיזית ולתסמונת גמילה בהמשך אשר קרויה באופן כללי אלכוהליזם.

התמכרות לתרופות הרגעה במרשם

סמי הרגעה מדכאים את מערכת העצבים המרכזית ולכן ביניהם נמנים תרופות המקטינות את רמות החרדה והדיכאון, וגורמות למעין תחושת ניתוק. כמו כן, במקרים קיצוניים הן יגרמו לדיכוי מערכת הנשימה וזוהי סיבת המוות הנפוצה בין המתמכרים לתרופות הרגעה או סמים מדכאים, אשר ביניהם נמנות תרופות, כמו קסנקס, קלונקס, וואבן ואסיוול. תרופות הרגעה יימכרו במרשם רופא בלבד ונטילה ממושכת ולא מבוקרת עלולה להוביל להתמכרות פיזית ונפשית.

התמכרות לקנאביס

הקנאביס הוא שם כולל לקבוצת סמים, שהחומר הפעיל בהם הוא THC וביניהם נמנים המריחואנה, חשיש ושמן חשיש וגנג'ה. הסיכונים הכרוכים בשימוש בקנאביס הם בעיות בקנה הנשימה, בגרון ובריאות, ירידה בספירת הזרע וירידה באונות אצל גברים. לשימוש ממושך בקנאביס יש השפעה ממכרת נפשית, אך אין התמכרות פיזית. יחד עם זאת, בעקבות השימוש עלולים להופיע קשיים פסיכולוגיים, כגון פאניקה, חרדות, פגיעה בזיכרון ובקוגניציה.

התמכרות לסמים מעוררים וממריצים

הסמים המעוררים משפיעים על מערכת העצבים המרכזית, משנים את דפוסי ההתנהגות המוטוריים של המשתמש, משנים מצבי תודעה ומגבירים את הערנות. הסמים המעוררים נמצאים בדרגות שונות של חוזק, החל מהחלשים שבהם, כמו קפאין וניקוטין ועד לקוקאין, קראק, קריסטל מט' וסוגים שונים של אמפיטמינים, כמו אקסטזי ו- MDMA, שהם חזקים הרבה יותר. ההתמכרות לסמים אלה היא פיזית וגם נפשית ובחלקם היא קשה מאוד והרסנית.

התמכרות לקוקאין

זהו אחד הסמים הטבעיים הנפוצים יותר בשימוש והוא המעורר החזק ביותר, לרוב נשאף דרך הנחיריים. השפעת הסם מגיעה לשיאה כעבור 60-90 דקות, קצב הלב, לחץ הדם וטמפ' הגוף עולים ותחושת אופוריה משתלטת על המשתמש. ההשפעה של הקוקאין היא תחושת מרץ וריגוש, ערנות יתר, חוסר תאבון ותחושת ביטחון, אולם במצבים מסוימים הקוקאין יכול לגרום לעלייה חדה בקצב הלב, הזעה, חוסר שינה, עוויתות ולעתים אובדן הכרה, הוא יכול להוביל להתקף חרדה, חוסר רוגע, ירדה דרסטית במשקל, פגיעה בתפקוד המיני, פגיעה במוח ובכלי הדם. משום שהקוקאין מכווץ כלי דם הוא עלול לגרום נזק לשריר הלב, להתקף לב ואפילו למוות. לאורך השנים קיים ויכוח האם קוקאין גורם או לא גורם להתמכרות והדעה המקובלת כיום היא, שהקוקאין לא גורם להתפתחות של התמכרות פיזית, הנגמלים מקוקאין אינם חווים תסמונת גמילה. מבחינה נפשית, הטענה היא שקיימת תלות נפשית מסוימת בסם.

התמכרות לסמי הזיות

המשתמש בסמי הזיות רואה תמונות, שומע צלילים ומרגיש תחושות הנחוות על ידו כאמיתיות, אבל בפועל כל מה שהוא רואה לא קיים. חלק מסמי ההזיות גורמים לשינוי לא צפוי במצב הרוח, בתודעה, בהכרה ולשינוי בתהליכי המחשבה במוח. הסמים הגורמים להזיות יכולים להיות טבעיים או סינטטיים. עם סמים אלה נמנים ה- LSD, מסקלין המופק מצמח קקטוס הפיוטה, פסילוסיבין המופק מפטריות פסילוסיב, PCP או אבקת מלאכים. לרוב ההתמכרות לסמי הזיות תהייה נפשית, וכן שימוש בסמים אלה עלול לגרום לנזק נפשי בלתי הפיך.

התמכרויות התנהגותיות

התמכרות התנהגותית משמעותה חזרה על פעולה באופן חוזר ותדיר, למרות שהיא גורמת לנזק ופוגעת במערכות היחסים עם הקרובים והסביבה. ההתמכרות ההתנהגותית יכולה להיות כלפי הימורים ועד להתנהגות שהיא לכאורה לגיטימית, כמו משחקי מחשב או הרגלי אכילה מופרזים. ההתמכרויות ההתנהגויות השכיחות ביותר הינן:

התמכרות להימורים

הימור משמעותו נטילת סיכון, אשר ברוב המקרים מתלווה אליו תחושת ריגוש והנאה. אנשים רבים נוטים להמר במגוון סיטואציות, כמו גירוד כרטיסי הגרלה, התערבות עם חברים על סכום כסף, משחקי פוקר ביתיים ועוד, אולם לרוב פעולות אלה לא ייחשבו כהתמכרות. קיימות מוטיבציות נוספות עבור המהמרים, כמו הציפייה להרוויח כסף קל, סיפוק פסיכולוגי, רצון לכסות על הפסדים קודמים ועוד. כאשר נוצרת התמכרות להימורים, היא אינה ניתנת לשליטה, למרות ההשלכות המזיקות המתלוות אליה. התמכרות להימורים נוצרת ברמה הפסיכולוגית אולם ידוע, כי להתמכרות זו יש גם תסמיני גמילה פיזיים, כגון עצבנות, חוסר שינה, חוסר תאבון ועד לתחושות של חרדה ודיכאון.

התמכרות למין

התמכרות למין משמעותה שהאדם במרבית זמנו עוסק במין ובמיניות או במחשבות על מין. בהתמכרות זו הדחף למין או המחשבות על כך הופכים להיות כמעט בלתי נשלטים והם פוגעים באופן ממשי בתפקודו של האדם ובחייו. ההתמכרות למין מתבטאת בצפייה מרובה בפורנוגרפיה, אוננות מוגברת, מחשבות ופנטזיות רבות על מין ותשלום בעבור שירותי מין או חיפוש תכוף אחר בני זוג פוטנציאליים עבור סיפוק. התמכרות זו במשך הזמן גורמת למצוקה רגשית, חוסר שליטה תחושות אשמה וייאוש.

התמכרות למשחקי מחשב

משחק מחשב, ווידאו או קונסולות הוא לכאורה פעולה רגילה ולגיטימית. המשחקים זמינים בכל רגע לכל אחד אם זו ילד או ילדה, נער או נערה במכשיר הפלאפון, הטאבלט או המחשב הביתי ויש להם השפעות חיוביות על המשחקים בהם, כמו שעשוע וכיף, חשיבה ואסטרטגיה, אינטראקציה עם שחקנים ושחקניות שונים, שיפור היכולות הקוגניטיביות ועוד.

ההתמכרות נוצרת, כאשר האדם או הילד מפריז במשחק וההתנהגות פוגעת בתפקודו האישי, המשפחתי והחברתי, ניתן לזהות זאת בקלות כאשר רוב זמנו מוקדש למשחק. בדומה להתמכרויות האחרות, המכור למשחקי מחשב ווידאו יתקשה להפסיק, וכאשר יידרש לעשות זאת, ירגיש עצבנות וחוסר סיפוק. המכורים ינסו להסתיר את ההתנהגות שלהם ולשקר לגביה ולגבי ההוצאות הכספיות המתלוות אליה.

הקושי הגדול ביותר הוא מיסוס הגבולות והעדיפות שיש למשחק לבין הנעשה בבית, כאשר לרוב המשחק מקבל את הבמה המרכזים וההורים או האחים והאחיות משניים, דבר המוביל לפרצי זעם לא פרופרציונלים ולצעקות רבות.

עם זאת, בשנים האחרונות עם התפתחות האוזניות הממותגות, הניתוק אף הפוך לקשה יותר כאשר המכור למשחקים מנותק מהסביבה אף בחוש השמיעה.

אנשים יכולים ועושים שינוי בחייהם אם בהדרכת הורים ואם בדרכים אחרות.

אם הנך או אדם אהוב נאבקים עם שימוש בסמים או התנהגות ממכרת, באפשרותך לעזור להם או לעצמך להצליח לחיות חיים ללא התמכרות.

מחכה לכם,
מאיה

ליעוץ נוסף בסוגי התמכרויות צרו איתי קשר

עוד בנושא סוגי התמכרויות

מהי התמכרות?

התמכרות הינה שימוש מוגזם וחוזר בחומרים אשר משנים מצב רוח או תודעה. השימוש לרוב מתחיל

הימורים

התמכרות להימורים המתכרות להימורים מוגדרת כהתנהגות אובססיבית אשר האדם למעשה נוטל סוג של סיכון אשר

מיהו המכור?

המכור הוא אדם שלו בעיקר בעיקר שני מאפיינים מרכזיים ומשמעותיים המשפיעים ותורמים להתפתחות ההתמכרות. האחד,